Style3[OneRight]

Style4

Style5[ImagesOnly]

Style6

Η ελληνική ομάδα έχασε δεύτερο συνεχή αγώνα σε 24 ώρες, καθώς τη χθεσινή ήττα από τη Γαλλία ακολούθησε η σημερινή από τη Σλοβενία (72-78), με αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μπει σε περιπέτειες αναφορικά με την πρόκριση στα νοκ άουτ παιχνίδια, στο Ευρωμπάσκετ 2017.

Η Ελλάδα εμφανίστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το χθεσινό ματς απέναντι στη Γαλλία, ήταν καλύτερη σε άμυνα και επίθεση, κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, αλλά η έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού τα τελευταία λεπτά κόστισε μια ήττα που μπορεί να πονέσει πολύ στη συνέχεια.
Πλέον, η συνάντηση της Τρίτης με τη διοργανώτρια Φινλανδία είναι... περίπου χωρίς αύριο, καθώς στο τελευταίο παιχνίδι του Α΄ ομίλου απέναντι στην Πολωνία θα παίξει για την επιβίωσή της στη διοργάνωση.
Οι διεθνείς περιόρισαν τον Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος όμως πέτυχε στο τέλος τους τέσσερις πόντους που έκριναν την αναμέτρηση, αλλά την αληθινή ζημιά έκανε ο Ντόντσιτς (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όχι μόνο με την εκτέλεση αλλά και με τη δημιουργία του.
Στον αντίποδα, οι Παπαγιάννης, Πρίντεζης και Σλούκας προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά το μακρινό σουτ (3/20 τρίποντα και συνολικά 18/61 σε τρία παιχνίδια) πλήγωσε ξανά την Ελλάδα.
Η Εθνική βρέθηκε πίσω με 13-23 στο 10΄ και 30-35 στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο με ηγέτη τον Σλούκα (18 πόντοι, 6 ασίστ) έτρεξε επιμέρους σκορ 28-17 και μπήκε για το τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενη με 58-52.
Σε εκείνο το σημείο, όμως, αντί εκμεταλλευθεί τη σύγχυση και τον εκνευρισμό των Σλοβένων για να ξεφύγει στο σκορ άρχισε να έχει κακές επιλογές «μακραίνοντας» τις επιθέσεις της, με αποτέλεσμα η αντίπαλός της να προσπεράσει στο 37΄ (66-69) με τρίποντο του Μούριτς.
Με βολές του Σλούκα έγινε το 70-71, όμως ο Ντράγκιτς σκόραρε με τον ίδιο τρόπο και στην επόμενη επίθεση της Σλοβενίας ήταν ο ίδιος που έγραψε το 70-75, κρίνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η ενότητα στην Εθνική ομάδα μπάσκετ έχει διαρραγεί από την προετοιμασία κιόλας, όμως σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε η δήλωση του Κώστα Μίσσα μετά τη δεύτερη ήττα στο Ευρωμπάσκετ, από τη Σλοβενία, να ανοίξει μεγαλύτερα ρήγματα
«Θα μπούμε στη διαδικασία να μιλήσουμε, αλλά οι παίκτες έχουν την εμπειρία να μπουν σε μία άλλη λογική. Σήμερα αρχίσαμε να λειτουργούμε σαν ομάδα. Αυτό είναι το στοιχείο που μπορεί να μας βοηθήσει να πάρουμε αυτό που μας αναλογεί» είπε ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας και συμπλήρωσε: «Όταν τελειώσει το τουρνουά και κάνουμε μία αναδρομή, θα πω πάρα πολλά πράγματα που τώρα δεν έχει λογική να πω».
Για το δεύτερο κατά σειρά χαμένο παιχνίδι επισήμανε ότι «οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που καθόρισαν τη διαφορά. Δύο χαμένα ριμπάουντ και οι Σλοβένοι σκόραραν 4 πόντους. Παίξαμε συγκεντρωμένα απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Είχαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ κι αυτό ήταν πρόβλημα».
Και συνέχισε: «Το δεύτερο κομμάτι είναι ότι φάγαμε 23 πόντους από το pick n' roll. Μπαίνουμε στη λογική να δοκιμάζουμε χαμηλά σχήματα, αλλά το θέμα είναι και τι χάνεις στην επίθεση. Τα 3/20 τρίποντα ήταν πάλι ένα πολύ κακό ποσοστό. Πολλά σουτ δεν ήταν ισορροπημένα. Κάποια σουτ ήταν με δύσκολες προϋποθέσεις. Πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».
Όσο για το μικρό χρόνο συμμετοχής του Θανάση Αντετοκούνμπο; «Δεν ήταν κάτι. Δεν έπαιξε πολύ γιατί ο Πρίντεζης έπαιξε καλά και αλλάξαμε με τον Αγραβάνη στην άμυνα. Θέλαμε παίκτες με περισσότερα στοιχεία στην επίθεση. Γι΄ αυτό αλλάξαμε πολλούς παίκτες, ώστε να είναι φρέσκοι. Αλλάξαμε τον Σλούκα, τον Παπανικολάου. Παίξαμε σκληρά στην άμυνα, αλλά όταν κάνεις αλλαγές δεν μένεις στο ίδιο επίπεδο